| Technology | LTE |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
| Announced | 2018, June |
| Status | Available. Released 2018, June |
| Dimensions | 200.2 x 120.3 x 7.9 mm (7.88 x 4.74 x 0.31 in) |
| Weight | 342.5 g (12.10 oz) |
| Build | Front glass, aluminum body |
| SIM | Nano-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~77.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~283 ppi density) |
| OS | Android 8.1 (Oreo); MIUI 9 |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 512 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| Single | 13 MP, f/2.0 |
| Features | Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS (LTE model only) |
| Radio | No |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass (LTE model only) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 6000 mAh battery |
| Charging | Battery charging 10W |
| Colors | Black, Rose Gold |
| Price | About 177 USD |