Xiaomi Redmi Note 2
6.0/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3060 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Xiaomi Redmi Note 2 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 - Redmi Note 2 chipset, a 13 MP main camera, a 3060 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Xiaomi Redmi Note 2 at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
8.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, August |
| Status | Available. Released 2015, August |
BODY | |
| Dimensions | 152 x 76 x 8.3 mm (5.98 x 2.99 x 0.33 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 82.6 cm2 (~71.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~403 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop); MIUI 7 |
| Chipset | Mediatek MT6795 Helio X10 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 - Redmi Note 2 |
| GPU | PowerVR G6200 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) - Chinese version only |
| Internal | 16GB 2GB RAM (Standard), 32GB 2GB RAM (Prime) |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | Stereo FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Removable Li-Po 3060 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, blue, yellow, pink, mint green |
| Models | 2015051 |
| Price | About 177 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Redmi Note 2 released?
The Xiaomi Redmi Note 2 was announced 2015, August.
What is the Xiaomi Redmi Note 2's display size?
The Xiaomi Redmi Note 2 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Redmi Note 2 have?
The Xiaomi Redmi Note 2 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Redmi Note 2 have?
The Xiaomi Redmi Note 2 is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Redmi Note 2 have?
The Xiaomi Redmi Note 2 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Xiaomi Redmi Note 2 battery capacity?
The Xiaomi Redmi Note 2 has a 3060 mAh battery.
Does the Xiaomi Redmi Note 2 support 5G?
No, the Xiaomi Redmi Note 2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Redmi Note 2 run?
The Xiaomi Redmi Note 2 runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Redmi Note 2?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Redmi Note 2 at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.