Xiaomi Mi A1 (Mi 5X)
6.9/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3080 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Xiaomi Mi A1 (Mi 5X) is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 3080 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Xiaomi Mi A1 (Mi 5X) at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, September |
| Status | Available. Released 2017, September |
BODY | |
| Dimensions | 155.4 x 75.8 x 7.3 mm (6.12 x 2.98 x 0.29 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum frame, back |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 82.6 cm2 (~70.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.2 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie); Android One |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1.25µm, PDAF 12 MP, f/2.6, 50mm (telephoto), 1.0µm, AF, 2x optical zoom"; |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3080 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Rose Gold, Red |
| Models | MDG2, MDI2 |
| Price | About 149 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Mi A1 (Mi 5X) released?
The Xiaomi Mi A1 (Mi 5X) was announced 2017, September.
What is the Xiaomi Mi A1 (Mi 5X)'s display size?
The Xiaomi Mi A1 (Mi 5X) has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Mi A1 (Mi 5X) have?
The Xiaomi Mi A1 (Mi 5X) comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Mi A1 (Mi 5X) have?
The Xiaomi Mi A1 (Mi 5X) is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Mi A1 (Mi 5X) have?
The Xiaomi Mi A1 (Mi 5X) features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Xiaomi Mi A1 (Mi 5X) battery capacity?
The Xiaomi Mi A1 (Mi 5X) has a 3080 mAh battery.
Does the Xiaomi Mi A1 (Mi 5X) support 5G?
No, the Xiaomi Mi A1 (Mi 5X) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Mi A1 (Mi 5X) run?
The Xiaomi Mi A1 (Mi 5X) runs Android 7.1 (full: Android 7.1.2 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Mi A1 (Mi 5X)?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Mi A1 (Mi 5X) at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN