Xiaomi Mi 4
5.9/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3080 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Xiaomi Mi 4 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.5 GHz Krait 400 chipset, a 13 MP main camera, a 3080 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Xiaomi Mi 4 at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
6.0
connectivity
5.0
display
7.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, July |
| Status | Available. Released 2014, August |
BODY | |
| Dimensions | 139.2 x 68.5 x 8.9 mm (5.48 x 2.70 x 0.35 in) |
| Weight | 149 g (5.26 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Build | Aluminum frame, plastic back |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~72.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.3 (KitKat), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow); MIUI 10 |
| Chipset | Qualcomm MSM8974AC Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.5 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 64GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/1.8, 1/3", 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/1.8 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 2.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3080 mAh battery |
MISC | |
| Models | Black, White |
| Price | About 255 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Mi 4 released?
The Xiaomi Mi 4 was announced 2014, July.
What is the Xiaomi Mi 4's display size?
The Xiaomi Mi 4 has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Mi 4 have?
The Xiaomi Mi 4 is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Mi 4 have?
The Xiaomi Mi 4 is available with 16GB / 2GB / 64GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Mi 4 have?
The Xiaomi Mi 4 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Xiaomi Mi 4 battery capacity?
The Xiaomi Mi 4 has a 3080 mAh battery.
Does the Xiaomi Mi 4 support 5G?
No, the Xiaomi Mi 4 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Xiaomi Mi 4 run?
The Xiaomi Mi 4 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.3 (KitKat), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Mi 4?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Mi 4 at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.