Asus Zenfone Max Pro (M1) ZB601KL/ZB602K
6.9/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.99 inches · 1080×2160
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Asus Zenfone Max Pro (M1) ZB601KL/ZB602K is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.99 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 chipset, a 5000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Asus Zenfone Max Pro (M1) ZB601KL/ZB602K at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
6.0
camera
6.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, April |
| Status | Available. Released 2018, May |
BODY | |
| Dimensions | 159 x 76 x 8.5 mm (6.26 x 2.99 x 0.33 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.99 inches, 92.1 cm2 (~76.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~404 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 |
| GPU | Adreno 509 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 13 MP, f/2.2, 25mm (wide), 1.12µm, PDAF 5 MP, f/2.4, 1.12µm, depth sensor or 16 MP, f/2.0, PDAF 5 MP, f/2.4, 1.12µm, depth sensor (6 GB RAM model only)";i |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1.0µm 16 MP (6 GB RAM model only)" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (market dependent) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass, gyroscope, ambient light sensor |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Meteor Silver, Deepsea Black |
| Models | X00TD, X00TDB, X00TDA, ZB601KL, ZB602K, ZB602KL |
| Price | About 111 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone Max Pro (M1) ZB601KL/ZB602K released?
The Asus Zenfone Max Pro (M1) ZB601KL/ZB602K was announced 2018, April.
What is the Asus Zenfone Max Pro (M1) ZB601KL/ZB602K's display size?
The Asus Zenfone Max Pro (M1) ZB601KL/ZB602K has a 5.99 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone Max Pro (M1) ZB601KL/ZB602K have?
The Asus Zenfone Max Pro (M1) ZB601KL/ZB602K is available with 3 GB or 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone Max Pro (M1) ZB601KL/ZB602K have?
The Asus Zenfone Max Pro (M1) ZB601KL/ZB602K is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone Max Pro (M1) ZB601KL/ZB602K have?
The Asus Zenfone Max Pro (M1) ZB601KL/ZB602K features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Asus Zenfone Max Pro (M1) ZB601KL/ZB602K battery capacity?
The Asus Zenfone Max Pro (M1) ZB601KL/ZB602K has a 5000 mAh battery.
Does the Asus Zenfone Max Pro (M1) ZB601KL/ZB602K support 5G?
No, the Asus Zenfone Max Pro (M1) ZB601KL/ZB602K does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone Max Pro (M1) ZB601KL/ZB602K run?
The Asus Zenfone Max Pro (M1) ZB601KL/ZB602K runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone Max Pro (M1) ZB601KL/ZB602K?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone Max Pro (M1) ZB601KL/ZB602K at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN