Asus Zenfone 2 Laser ZE500KG
6.9/ 10
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2040 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Asus Zenfone 2 Laser ZE500KG is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2040 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Asus Zenfone 2 Laser ZE500KG at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, August |
| Status | Available. Released 2015, October |
BODY | |
| Dimensions | 143.7 x 71.5 x 10.5 mm (5.66 x 2.81 x 0.41 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow); ZenUI |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 2GB RAM, 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0, Laser AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0, AF |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2040 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Ceramic White, Silver, Sheer Gold, Glamour Red |
| Models | Z00RD, Z00WD |
| Price | 220 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone 2 Laser ZE500KG released?
The Asus Zenfone 2 Laser ZE500KG was announced 2015, August.
What is the Asus Zenfone 2 Laser ZE500KG's display size?
The Asus Zenfone 2 Laser ZE500KG has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone 2 Laser ZE500KG have?
The Asus Zenfone 2 Laser ZE500KG comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone 2 Laser ZE500KG have?
The Asus Zenfone 2 Laser ZE500KG is available with 8GB / 2GB / 16GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone 2 Laser ZE500KG have?
The Asus Zenfone 2 Laser ZE500KG features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Asus Zenfone 2 Laser ZE500KG battery capacity?
The Asus Zenfone 2 Laser ZE500KG has a 2040 mAh battery.
Does the Asus Zenfone 2 Laser ZE500KG support 5G?
No, the Asus Zenfone 2 Laser ZE500KG does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Asus Zenfone 2 Laser ZE500KG run?
The Asus Zenfone 2 Laser ZE500KG runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone 2 Laser ZE500KG?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone 2 Laser ZE500KG at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.