Bosch World 718
2.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 1996Discontinued
- NetworkGSM
- Display— · 4 x 16 chars
- CameraNo
- Memory—
- Battery650 mAh
- OS—
Sponsored
The Bosch World 718 is a smartphone announced 1996. A 650 mAh battery. AppsApk rates the Bosch World 718 at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 1996 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 142 x 53 x 18 mm (5.59 x 2.09 x 0.71 in) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Monochrome graphic |
| Resolution | 4 x 16 chars |
MEMORY | |
| Card slot | No |
MAIN CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| USB | No |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 650 mAh battery |
● Questions about this phone
When was the Bosch World 718 released?
The Bosch World 718 was announced 1996.
What is the Bosch World 718 battery capacity?
The Bosch World 718 has a 650 mAh battery.
Does the Bosch World 718 support 5G?
No, the Bosch World 718 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Bosch World 718?
AppsApk's editorial team rates the Bosch World 718 at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.