alcatel Pop C3
2.1/ 10
Announced 2013Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1300 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The alcatel Pop C3 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 1300 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the alcatel Pop C3 at 2.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - 4033A, 4033E , GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 - 4033D, 4033X |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - 4033D, 4033X , HSDPA 850 / 1900 / 2100 - 4033A, 4033E |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, September |
| Status | Available. Released 2014, March |
BODY | |
| Dimensions | 122 x 64.4 x 12 mm (4.80 x 2.54 x 0.47 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| SIM | Single SIM (Mini-SIM) or Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~58.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6572 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB/512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 480p@30fps |
| Single | 5 MP, 4033A, 4033E, or 3.15 MP, 4033X, 4033D |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA, 4033A, 4033E only |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Bluish Black, Pure White, Hot Pink |
| Models | 4033A, 4033X, 4033D, 4033E |
| Price | 88 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Pop C3 released?
The alcatel Pop C3 was announced 2013, September.
What is the alcatel Pop C3's display size?
The alcatel Pop C3 has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the alcatel Pop C3 have?
The alcatel Pop C3 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the alcatel Pop C3 have?
The alcatel Pop C3 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the alcatel Pop C3 battery capacity?
The alcatel Pop C3 has a 1300 mAh battery.
Does the alcatel Pop C3 support 5G?
No, the alcatel Pop C3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the alcatel Pop C3 run?
The alcatel Pop C3 runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Pop C3?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Pop C3 at 2.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.