alcatel Fierce 2
2.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 540×960
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The alcatel Fierce 2 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the alcatel Fierce 2 at 2.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, August |
| Status | Available. Released 2014, September |
BODY | |
| Dimensions | 141 x 71.9 x 9.9 mm (5.55 x 2.83 x 0.39 in) |
| Weight | 149.1 g (5.26 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB/1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 99 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Fierce 2 released?
The alcatel Fierce 2 was announced 2014, August.
What is the alcatel Fierce 2's display size?
The alcatel Fierce 2 has a 5.0 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Fierce 2 have?
The alcatel Fierce 2 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Fierce 2 have?
The alcatel Fierce 2 is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the alcatel Fierce 2 have?
The alcatel Fierce 2 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the alcatel Fierce 2 battery capacity?
The alcatel Fierce 2 has a 2000 mAh battery.
Does the alcatel Fierce 2 support 5G?
No, the alcatel Fierce 2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the alcatel Fierce 2 run?
The alcatel Fierce 2 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Fierce 2?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Fierce 2 at 2.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN