alcatel Idol 2
2.1/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The alcatel Idol 2 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the alcatel Idol 2 at 2.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 , GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, Q2 |
BODY | |
| Dimensions | 136 x 70 x 7.3 mm (5.35 x 2.76 x 0.29 in) |
| Weight | 128 g (4.52 oz) |
| SIM | Single SIM or Dual SIM (dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~72.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4 (KitKat) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) - single-SIM model |
| Internal | 8GB 1GB RAM (SS), 16GB 1GB RAM (DS) |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Slate, Chocolate, White, Hot pink |
| Price | 220 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Idol 2 released?
The alcatel Idol 2 was announced 2014, February.
What is the alcatel Idol 2's display size?
The alcatel Idol 2 has a 5.0 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Idol 2 have?
The alcatel Idol 2 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Idol 2 have?
The alcatel Idol 2 is available with 8GB / 1GB / 16GB of internal storage.
What camera does the alcatel Idol 2 have?
The alcatel Idol 2 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the alcatel Idol 2 battery capacity?
The alcatel Idol 2 has a 2000 mAh battery.
Does the alcatel Idol 2 support 5G?
No, the alcatel Idol 2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the alcatel Idol 2 run?
The alcatel Idol 2 runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Idol 2?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Idol 2 at 2.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.