Alcatel 3c
6.9/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 720×1440
- CameraN/A
- Memory1 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Alcatel 3c is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 3000 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Alcatel 3c at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, January |
| Status | Available. Released 2018, May |
BODY | |
| Dimensions | 161 x 76 x 7.9 mm (6.34 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| SIM | Dual SIM (dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~75.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~268 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT8321 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
| Quad | N/A |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | To be confirmed |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Blue |
| Models | 5026D |
| Price | About $89 |
● Questions about this phone
When was the Alcatel 3c released?
The Alcatel 3c was announced 2018, January.
What is the Alcatel 3c's display size?
The Alcatel 3c has a 6.0 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Alcatel 3c have?
The Alcatel 3c comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Alcatel 3c have?
The Alcatel 3c is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What is the Alcatel 3c battery capacity?
The Alcatel 3c has a 3000 mAh battery.
Does the Alcatel 3c support 5G?
No, the Alcatel 3c does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Alcatel 3c run?
The Alcatel 3c runs Android 7.1 (full: Android 7.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Alcatel 3c?
AppsApk's editorial team rates the Alcatel 3c at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN