Amoi WMA8701A
3.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2007Discontinued
- NetworkGSM
- Display2.2 inches · 320×240
- Camera2 MP
- Memory—
- Battery820 mAh
- OS—
Sponsored
The Amoi WMA8701A is a smartphone announced 2007. Key specs include a 2.2 inches display, a 2 MP main camera, and a 820 mAh battery. AppsApk rates the Amoi WMA8701A at 3.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
3.0
camera
4.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2007 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 109.4 x 48 x 13.8 mm (4.31 x 1.89 x 0.54 in) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.2 inches, 15.0 cm2 (~28.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 200MB |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA videocall camera |
SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2, A2DP |
| GPS | No |
| USB | No |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 820 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
● Questions about this phone
When was the Amoi WMA8701A released?
The Amoi WMA8701A was announced 2007.
What is the Amoi WMA8701A's display size?
The Amoi WMA8701A has a 2.2 inches display with 320 x 240 pixels resolution.
What camera does the Amoi WMA8701A have?
The Amoi WMA8701A features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Amoi WMA8701A battery capacity?
The Amoi WMA8701A has a 820 mAh battery.
Does the Amoi WMA8701A support 5G?
No, the Amoi WMA8701A does not support 5G. Supported network technologies: GSM / UMTS.
What is AppsApk's rating for the Amoi WMA8701A?
AppsApk's editorial team rates the Amoi WMA8701A at 3.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.