vivo V5 Lite (vivo 1609)
6.4/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 6
Sponsored
The vivo V5 Lite (vivo 1609) is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 6. AppsApk rates the vivo V5 Lite (vivo 1609) at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, January |
| Status | Available. Released 2017, February |
BODY | |
| Dimensions | 153.8 x 75.5 x 7.6 mm (6.06 x 2.97 x 0.30 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6 (Marshmallow); Funtouch 3 |
| CPU | Octa-core |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Crown Gold, Rose Gold |
| Models | 1609 |
| Price | About 177 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo V5 Lite (vivo 1609) released?
The vivo V5 Lite (vivo 1609) was announced 2017, January.
What is the vivo V5 Lite (vivo 1609)'s display size?
The vivo V5 Lite (vivo 1609) has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the vivo V5 Lite (vivo 1609) have?
The vivo V5 Lite (vivo 1609) comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the vivo V5 Lite (vivo 1609) have?
The vivo V5 Lite (vivo 1609) is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the vivo V5 Lite (vivo 1609) have?
The vivo V5 Lite (vivo 1609) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the vivo V5 Lite (vivo 1609) battery capacity?
The vivo V5 Lite (vivo 1609) has a 3000 mAh battery.
Does the vivo V5 Lite (vivo 1609) support 5G?
No, the vivo V5 Lite (vivo 1609) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo V5 Lite (vivo 1609) run?
The vivo V5 Lite (vivo 1609) runs Android 6 (full: Android 6 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the vivo V5 Lite (vivo 1609)?
AppsApk's editorial team rates the vivo V5 Lite (vivo 1609) at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.