Lenovo A6000 Plus
6.9/ 10
Updated Mar 2020
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2300 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Lenovo A6000 Plus is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2300 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Lenovo A6000 Plus at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 20(800), 40(2300) - Data only, no voice |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, April |
| Status | Available. Released 2015, April |
BODY | |
| Dimensions | 141 x 70 x 8.2 mm (5.55 x 2.76 x 0.32 in) |
| Weight | 128 g (4.52 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 5.2 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Digital Plus sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Yellow, Red |
| Price | 120 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo A6000 Plus released?
The Lenovo A6000 Plus was announced 2015, April.
What is the Lenovo A6000 Plus's display size?
The Lenovo A6000 Plus has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo A6000 Plus have?
The Lenovo A6000 Plus comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo A6000 Plus have?
The Lenovo A6000 Plus is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Lenovo A6000 Plus have?
The Lenovo A6000 Plus features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Lenovo A6000 Plus battery capacity?
The Lenovo A6000 Plus has a 2300 mAh battery.
Does the Lenovo A6000 Plus support 5G?
No, the Lenovo A6000 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo A6000 Plus run?
The Lenovo A6000 Plus runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 5.2 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo A6000 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo A6000 Plus at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN