Lenovo Vibe Z K910
4.7/ 10
Announced 2013Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The Lenovo Vibe Z K910 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.2 GHz Krait 400 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the Lenovo Vibe Z K910 at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 850 / 1800 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, November. Released 2013, November |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 149.1 x 77 x 7.9 mm (5.87 x 3.03 x 0.31 in) |
| Weight | 145.2 g (5.11 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 800 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.2 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver, Titanium |
| Models | K910L |
| Price | About 527 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Vibe Z K910 released?
The Lenovo Vibe Z K910 was announced 2013, November. Released 2013, November.
What is the Lenovo Vibe Z K910's display size?
The Lenovo Vibe Z K910 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Vibe Z K910 have?
The Lenovo Vibe Z K910 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Vibe Z K910 have?
The Lenovo Vibe Z K910 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Vibe Z K910 have?
The Lenovo Vibe Z K910 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo Vibe Z K910 battery capacity?
The Lenovo Vibe Z K910 has a 3000 mAh battery.
Does the Lenovo Vibe Z K910 support 5G?
No, the Lenovo Vibe Z K910 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Vibe Z K910 run?
The Lenovo Vibe Z K910 runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Vibe Z K910?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Vibe Z K910 at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.