Samsung Galaxy S Duos 2 S7582
4.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2013Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1500 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Samsung Galaxy S Duos 2 S7582 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9 chipset, a 5 MP main camera, a 1500 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Samsung Galaxy S Duos 2 S7582 at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - S7580, S7582 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, November |
| Status | Available. Released 2013, December |
BODY | |
| Dimensions | 121.5 x 63.1 x 10.6 mm (4.78 x 2.48 x 0.42 in) |
| Weight | 118 g (4.16 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~59.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | BCM 28145/28155 |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9 |
| GPU | Broadcom VideoCore IV |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 768MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | Stereo FM radio, RDS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Models | GT-S7582, GT-S7580, GT-S7583T |
| Price | About 145 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy S Duos 2 S7582 released?
The Samsung Galaxy S Duos 2 S7582 was announced 2013, November.
What is the Samsung Galaxy S Duos 2 S7582's display size?
The Samsung Galaxy S Duos 2 S7582 has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the Samsung Galaxy S Duos 2 S7582 have?
The Samsung Galaxy S Duos 2 S7582 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy S Duos 2 S7582 have?
The Samsung Galaxy S Duos 2 S7582 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Samsung Galaxy S Duos 2 S7582 battery capacity?
The Samsung Galaxy S Duos 2 S7582 has a 1500 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy S Duos 2 S7582 support 5G?
No, the Samsung Galaxy S Duos 2 S7582 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Samsung Galaxy S Duos 2 S7582 run?
The Samsung Galaxy S Duos 2 S7582 runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy S Duos 2 S7582?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy S Duos 2 S7582 at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN