Oppo A57
5.6/ 10
Updated Mar 2020
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2900 mAh
- OSAndroid 6
Sponsored
The Oppo A57 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.2 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2900 mAh battery, and runs Android 6. AppsApk rates the Oppo A57 at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
5.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, November |
| Status | Available. Released 2016, December |
BODY | |
| Dimensions | 149.1 x 72.9 x 7.7 mm (5.87 x 2.87 x 0.30 in) |
| Weight | 147 g (5.19 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~68.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6 (Marshmallow); ColorOS 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8940 Snapdragon 435 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 1.12µm, AF" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2900 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Rose Gold |
| Models | CPH1701, A57 |
| Price | About 217 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo A57 released?
The Oppo A57 was announced 2016, November.
What is the Oppo A57's display size?
The Oppo A57 has a 5.2 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo A57 have?
The Oppo A57 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Oppo A57 have?
The Oppo A57 is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Oppo A57 have?
The Oppo A57 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Oppo A57 battery capacity?
The Oppo A57 has a 2900 mAh battery.
Does the Oppo A57 support 5G?
No, the Oppo A57 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo A57 run?
The Oppo A57 runs Android 6 (full: Android 6 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Oppo A57?
AppsApk's editorial team rates the Oppo A57 at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.