HTC Desire 728 Ultra
4.0/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.5 inches · 5.5 inches
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2800 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The HTC Desire 728 Ultra is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.5 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2800 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the HTC Desire 728 Ultra at 4.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, August |
| Status | Available. Released 2016, October |
BODY | |
| Dimensions | 157.9 x 77.8 x 7.9 mm (6.22 x 3.06 x 0.31 in) |
| Weight | 153 g (5.40 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD2 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~67.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~67.9% screen-to-body ratio) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop); Sense UI |
| Chipset | Mediatek MT6753 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, 28mm (wide), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.8, 34mm (standard) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby audio enhancement Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black Gold, Cappuccino Brown |
| Price | 242 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire 728 Ultra released?
The HTC Desire 728 Ultra was announced 2016, August.
What is the HTC Desire 728 Ultra's display size?
The HTC Desire 728 Ultra has a 5.5 inches display with 5.5 inches resolution.
How much RAM does the HTC Desire 728 Ultra have?
The HTC Desire 728 Ultra comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the HTC Desire 728 Ultra have?
The HTC Desire 728 Ultra is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire 728 Ultra have?
The HTC Desire 728 Ultra features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the HTC Desire 728 Ultra battery capacity?
The HTC Desire 728 Ultra has a 2800 mAh battery.
Does the HTC Desire 728 Ultra support 5G?
No, the HTC Desire 728 Ultra does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the HTC Desire 728 Ultra run?
The HTC Desire 728 Ultra runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire 728 Ultra?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire 728 Ultra at 4.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.