Infinix S4
6.7/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.2 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Infinix S4 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.2 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Infinix S4 at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, April |
| Status | Available. Released 2019, April |
BODY | |
| Dimensions | 156 x 75 x 7.9 mm (6.14 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight | 154 g (5.43 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 95.9 cm2 (~82.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~271 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 13 MP, PDAF 8 MP 2 MP |
| Features | Quad-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Space gray, nebula blue, twilight purple |
| Models | X626, X626B, X610B, X626B LTE |
| Price | About 113 USD |
● Questions about this phone
When was the Infinix S4 released?
The Infinix S4 was announced 2019, April.
What is the Infinix S4's display size?
The Infinix S4 has a 6.2 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the Infinix S4 have?
The Infinix S4 is available with 3 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Infinix S4 have?
The Infinix S4 is available with 32GB / 3GB / 64GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Infinix S4 have?
The Infinix S4 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Infinix S4 battery capacity?
The Infinix S4 has a 4000 mAh battery.
Does the Infinix S4 support 5G?
No, the Infinix S4 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Infinix S4 run?
The Infinix S4 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Infinix S4?
AppsApk's editorial team rates the Infinix S4 at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.