Infinix Note 6
6.9/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.01 inches · 1080×2160
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Infinix Note 6 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.01 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) chipset, a 16 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Infinix Note 6 at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, June |
| Status | Available. Released 2019, June |
BODY | |
| Dimensions | 154.2 x 74.5 x 7.7 mm (6.07 x 2.93 x 0.30 in) |
| Weight | 173 g (6.10 oz) |
| Build | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.01 inches, 93.2 cm2 (~81.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6765 Helio P35 (12nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 16 MP (wide), PDAF 8 MP (ultrawide) 2 MP, depth sensor |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Midnight Black, Mocha Brown, Aqua Blue |
| Models | X610 |
| Price | About 200 USD |
● Questions about this phone
When was the Infinix Note 6 released?
The Infinix Note 6 was announced 2019, June.
What is the Infinix Note 6's display size?
The Infinix Note 6 has a 6.01 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Infinix Note 6 have?
The Infinix Note 6 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Infinix Note 6 have?
The Infinix Note 6 is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Infinix Note 6 have?
The Infinix Note 6 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP (wide).
What is the Infinix Note 6 battery capacity?
The Infinix Note 6 has a 4000 mAh battery.
Does the Infinix Note 6 support 5G?
No, the Infinix Note 6 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Infinix Note 6 run?
The Infinix Note 6 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Infinix Note 6?
AppsApk's editorial team rates the Infinix Note 6 at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.