Infinix S3X
5.3/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.2 inches · 720×1500
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Infinix S3X is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.2 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Infinix S3X at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
8.0
display
6.0
design
4.0
camera
5.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018 |
| Status | Available. Released 2018 |
BODY | |
| Dimensions | 156.7 x 75.3 x 8 mm (6.17 x 2.96 x 0.31 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 96.7 cm2 (~82.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1500 pixels (~268 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, PDAF 2 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, 1.4µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Ice Blue, Sandstone Black, Tradewinds Grey |
| Models | X622 |
| Price | About 222 USD |
● Questions about this phone
When was the Infinix S3X released?
The Infinix S3X was announced 2018.
What is the Infinix S3X's display size?
The Infinix S3X has a 6.2 inches display with 720 x 1500 pixels (~268 ppi density) resolution.
How much RAM does the Infinix S3X have?
The Infinix S3X is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Infinix S3X have?
The Infinix S3X is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Infinix S3X have?
The Infinix S3X features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Infinix S3X battery capacity?
The Infinix S3X has a 4000 mAh battery.
Does the Infinix S3X support 5G?
No, the Infinix S3X does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Infinix S3X run?
The Infinix S3X runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Infinix S3X?
AppsApk's editorial team rates the Infinix S3X at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.