Jolla Jolla C
4.9/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery—
- OSSailfish 2.0
Sponsored
The Jolla Jolla C is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, and a 8 MP main camera. AppsApk rates the Jolla Jolla C at 4.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
7.0
display
5.0
design
4.0
camera
5.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 20(800) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, May |
| Status | Available. Released 2016, May |
BODY | |
| Dimensions | 142 x 72 x 9.6 mm (5.59 x 2.83 x 0.38 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Sailfish 2.0 |
| Chipset | Qualcomm MSM8909v2 Snapdragon 212 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Charging | Removable Li-Ion 2500 mAh battery (7.98 Wh) |
MISC | |
| Colors | Black/Red |
| Price | About 189 USD |
● Questions about this phone
When was the Jolla Jolla C released?
The Jolla Jolla C was announced 2016, May.
What is the Jolla Jolla C's display size?
The Jolla Jolla C has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Jolla Jolla C have?
The Jolla Jolla C comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Jolla Jolla C have?
The Jolla Jolla C is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Jolla Jolla C have?
The Jolla Jolla C features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
Does the Jolla Jolla C support 5G?
No, the Jolla Jolla C does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Jolla Jolla C run?
The Jolla Jolla C runs Sailfish 2.0.
What is AppsApk's rating for the Jolla Jolla C?
AppsApk's editorial team rates the Jolla Jolla C at 4.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.