Nothing Phone (1)
Updated May 2026
- Network5G / LTE / HSPA
- Display—
- Camera—
- Memory256 GB
- Battery4500 mAh
- OS—
Sponsored
The Nothing Phone (1), stylized as Phone (1) is an Android smartphone by Nothing. The phone was announced on 23 March 2022 and went on sale on 21 July 2022.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 778G+ |
|---|---|
| RAM | 8 or 12 GB LPDDR5 |
| Storage | 128 or 256 GB UFS 3.1 |
| Display | 6.55 in OLED touchscreen with HDR10+ support with a 120 Hz refresh rate |
| Selfie camera | 16 MP, ƒ/2.45, 1/3.1" / 1080p@30 fps |
| Battery | 4500 mAh |
| Weight | 193.5 g |
| Dimensions | 159.2 x 75.8 x 8.3 |
Design and display
The Nothing Phone (1) features a modern display measuring 159.2 x 75.8 x 8.3. Display details: 6.55 in OLED touchscreen with HDR10+ support with a 120 Hz refresh rate. The handset weighs 193.5 g and is built in a Slate form factor.
Performance
Powering the Nothing Phone (1) is the Qualcomm Snapdragon 778G+ system-on-chip. Graphics are handled by Adreno 642L. It ships with 8 or 12 GB LPDDR5 of RAM. Storage options: 128 or 256 GB UFS 3.1.
Camera
Front-facing camera: 16 MP, ƒ/2.45, 1/3.1" / 1080p@30 fps.
Battery and charging
The Nothing Phone (1) packs a 4500 mAh battery.
Connectivity
Network support: GSM, HSPA, LTE, and 5G. SIM configuration: Dual.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM, HSPA, LTE, and 5G |
LAUNCH | |
| Status | Available. Released 2022 |
BODY | |
| Dimensions | 159.2 x 75.8 x 8.3 |
| Weight | 193.5 g |
| SIM | Dual |
| Build | Slate |
DISPLAY | |
| Type | 6.55 in OLED touchscreen with HDR10+ support with a 120 Hz refresh rate |
PLATFORM | |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 778G+ |
| GPU | Adreno 642L |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128 or 256 GB UFS 3.1 |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, ƒ/2.45, 1/3.1" / 1080p@30 fps |
SOUND | |
| Loudspeaker | Dual stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band |
| Bluetooth | 5.x |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast charging |
| Battery Type | 4500 mAh |
MISC | |
| Models | White, black |