Qtek S200
4.4/ 10
Announced 2005Discontinued
- NetworkGSM
- Display2.8 inches · 240×320
- Camera2 MP
- Memory—
- Battery—
- OSMicrosoft Windows Mobile 5.0 PocketPC
Sponsored
The Qtek S200 is a smartphone announced 2005. Key specs include a 2.8 inches display, a 200 MHz ARM926EJ-S chipset, and a 2 MP main camera. AppsApk rates the Qtek S200 at 4.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
4.0
camera
5.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 2005, Q4 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 108.8 x 59.3 x 18.4 mm (4.28 x 2.33 x 0.72 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.8 inches, 42 x 57 mm, 24.3 cm2 (~37.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 5.0 PocketPC |
| Chipset | TI OMAP 850 |
| CPU | 200 MHz ARM926EJ-S |
MEMORY | |
| Card slot | SD/MMC |
| Internal | 64MB RAM, 128MB ROM |
MAIN CAMERA | |
| Video | CIF |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No 2.5 mm audio jack |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b |
| Bluetooth | 2.0 |
| GPS | No |
| USB | miniUSB |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Removable Li-Ion 1200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Stylish black |
| Price | About 276 USD |
● Questions about this phone
When was the Qtek S200 released?
The Qtek S200 was announced 2005, Q4.
What is the Qtek S200's display size?
The Qtek S200 has a 2.8 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the Qtek S200 have?
The Qtek S200 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
Does the Qtek S200 support 5G?
No, the Qtek S200 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What operating system does the Qtek S200 run?
The Qtek S200 runs Microsoft Windows Mobile 5.0 PocketPC.
What is AppsApk's rating for the Qtek S200?
AppsApk's editorial team rates the Qtek S200 at 4.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.