Switch
7.4/ 10
Updated Feb 2020
- Network—
- Display—
- Camera—
- Memory—
- Battery—
- OS—
Sponsored
The Nintendo Switch is a game console by Nintendo. A 1020MHz Nvidia custom Tegra SOC chipset. AppsApk rates the Nintendo Switch at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
storage
7.0
ram
8.0
price
7.0
internet-subscription
8.0
game-variety
7.0
Full specifications
Hardware | |
|---|---|
| CPU | 1020MHz Nvidia custom Tegra SOC |
| GPU | 768MHz (docked)/307.2MHz (undocked) Nvidia custom Tegra SOC |
| RAM | 4GB |
| Storage | 32GB. Storage can be expanded via MicroSDXC card. |
Console Display | |
| Integrated Display | 6.2-inch 1280x720 resolution multi-touch capacitive display |
| 4K Support | No |
| HDR Support | TBC |
Console Connectivity | |
| USB | 2x |
| Optical Drive | NA |
| Networking | Wireless LAN (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac compliant) / Bluetooth 4.1 (TV mode only. A wired LAN connection is possible through the use of a commercially available wired LAN adapter.) |
| Internet Subscription | Nintendo Switch Online Service required to play online |
| Ports | Game Card, Audio Jack, SD card slot, USB-C, HDMI out, 2x USB port (on dock) |
● Questions about this phone
What is AppsApk's rating for the Switch?
AppsApk's editorial team rates the Switch at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.