Thuraya SG-2520
1.7/ 10
Announced 2007Discontinued
- NetworkGSM
- Display1.9 inches · 176×220
- Camera1.3 MP
- Memory—
- Battery1280 mAh
- OSWinCE 4.2
Sponsored
The Thuraya SG-2520 is a smartphone announced 2007. Key specs include a 1.9 inches display, a 1.3 MP main camera, and a 1280 mAh battery. AppsApk rates the Thuraya SG-2520 at 1.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
1.0
design
1.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 2007, March |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 138.5 x 53 x 18.8 mm (5.45 x 2.09 x 0.74 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.9 inches, 11.4 cm2 (~15.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~148 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | WinCE 4.2 |
MEMORY | |
| Card slot | SD ( 128 MB included ) |
| Internal | 128MB |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 1.3 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.1 |
| GPS | Yes |
| USB | 1.1 |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1280 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Light Silver, Dark Gray |
● Questions about this phone
When was the Thuraya SG-2520 released?
The Thuraya SG-2520 was announced 2007, March.
What is the Thuraya SG-2520's display size?
The Thuraya SG-2520 has a 1.9 inches display with 176 x 220 pixels (~148 ppi density) resolution.
What camera does the Thuraya SG-2520 have?
The Thuraya SG-2520 features a 1.3 MP main camera. Specifications: 1.3 MP.
What is the Thuraya SG-2520 battery capacity?
The Thuraya SG-2520 has a 1280 mAh battery.
Does the Thuraya SG-2520 support 5G?
No, the Thuraya SG-2520 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What operating system does the Thuraya SG-2520 run?
The Thuraya SG-2520 runs WinCE 4.2.
What is AppsApk's rating for the Thuraya SG-2520?
AppsApk's editorial team rates the Thuraya SG-2520 at 1.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.