Apple iPhone 6s
7.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display4.7 inches · 750×1334
- Camera12 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery1715 mAh
- OSiOS 9
Sponsored
The Apple iPhone 6s is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.7 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Dual-core 1.84 GHz Twister chipset, a 12 MP main camera, and a 1715 mAh battery. AppsApk rates the Apple iPhone 6s at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700) - A1688 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, September |
BODY | |
| Dimensions | 138.3 x 67.1 x 7.1 mm (5.44 x 2.64 x 0.28 in) |
| Weight | 143 g (5.04 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~65.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 750 x 1334 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| Protection | Ion-strengthened glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | iOS 9, upgradable to iOS 13.2 |
| Chipset | Apple A9 (14 nm) |
| CPU | Dual-core 1.84 GHz Twister |
| GPU | PowerVR GT7600 (six-core graphics) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM, 128GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.2, 29mm (standard), 1/3", 1.22µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Face detection, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.2, 31mm (standard) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 16-bit/44.1kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| USB | 2.0, proprietary reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes (Apple Pay only) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Siri natural language commands and dictation |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 1715 mAh battery (6.91 Wh) |
MISC | |
| Colors | Space Gray, Silver, Gold, Rose Gold |
| Price | About 128 USD"; |
● Questions about this phone
When was the Apple iPhone 6s released?
The Apple iPhone 6s was announced 2015, September.
What is the Apple iPhone 6s's display size?
The Apple iPhone 6s has a 4.7 inches display with 750 x 1334 pixels resolution.
How much RAM does the Apple iPhone 6s have?
The Apple iPhone 6s comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Apple iPhone 6s have?
The Apple iPhone 6s is available with 16GB / 2GB / 32GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Apple iPhone 6s have?
The Apple iPhone 6s features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Apple iPhone 6s battery capacity?
The Apple iPhone 6s has a 1715 mAh battery.
Does the Apple iPhone 6s support 5G?
No, the Apple iPhone 6s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Apple iPhone 6s run?
The Apple iPhone 6s runs iOS 9.
What is AppsApk's rating for the Apple iPhone 6s?
AppsApk's editorial team rates the Apple iPhone 6s at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.