Apple iPad 9.7 (2017)
6.7/ 10
Updated Feb 2020
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display9.7 inches · 1536×2048
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery8827 mAh
- OSiOS 10.3
Sponsored
The Apple iPad 9.7 (2017) is a tablet announced 2017. Key specs include a 9.7 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Dual-core 1.84 GHz (Twister) chipset, a 8 MP main camera, and a 8827 mAh battery. AppsApk rates the Apple iPad 9.7 (2017) at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
display
7.0
design
6.0
connectivity
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat4 150/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, March |
| Status | Available. Released 2017, March |
BODY | |
| Dimensions | 240 x 169.5 x 7.5 mm (9.45 x 6.67 x 0.30 in) |
| Weight | 469 g (Wi-Fi) / 478 g (LTE) (1.03 lb) |
| SIM | Nano-SIM, eSIM |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 9.7 inches, 291.4 cm2 (~71.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~264 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | iOS 10.3, upgradable to iPadOS 13.1.2 |
| Chipset | Apple A9 (14 nm) |
| CPU | Dual-core 1.84 GHz (Twister) |
| GPU | PowerVR GT7600 (six-core graphics) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 2GB RAM, 128GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.4, 31mm (standard), 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Face detection, HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 1.2 MP, f/2.2, 31mm (standard) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS (Wi‑Fi + Cellular model only)"; |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, compass, barometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 8827 mAh battery (32.9 Wh) |
MISC | |
| Colors | Silver, Gold, Space Gray |
| Models | A1822, A1823 |
| Price | About 428 USD |
● Questions about this phone
When was the Apple iPad 9.7 (2017) released?
The Apple iPad 9.7 (2017) was announced 2017, March.
What is the Apple iPad 9.7 (2017)'s display size?
The Apple iPad 9.7 (2017) has a 9.7 inches display with 1536 x 2048 pixels resolution.
How much RAM does the Apple iPad 9.7 (2017) have?
The Apple iPad 9.7 (2017) comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Apple iPad 9.7 (2017) have?
The Apple iPad 9.7 (2017) is available with 32GB / 2GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Apple iPad 9.7 (2017) have?
The Apple iPad 9.7 (2017) features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Apple iPad 9.7 (2017) battery capacity?
The Apple iPad 9.7 (2017) has a 8827 mAh battery.
Does the Apple iPad 9.7 (2017) support 5G?
No, the Apple iPad 9.7 (2017) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Apple iPad 9.7 (2017) run?
The Apple iPad 9.7 (2017) runs iOS 10.3.
What is AppsApk's rating for the Apple iPad 9.7 (2017)?
AppsApk's editorial team rates the Apple iPad 9.7 (2017) at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.