Apple iPad Pro 9.7 (2016)
7.0/ 10
Updated Feb 2020
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display9.7 inches · 1536×2048
- Camera12 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery7306 mAh
- OSiOS 9.3.2
Sponsored
The Apple iPad Pro 9.7 (2016) is a tablet announced 2016. Key specs include a 9.7 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Dual-core 2.16 GHz (Twister) chipset, a 12 MP main camera, and a 7306 mAh battery. AppsApk rates the Apple iPad Pro 9.7 (2016) at 7.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
display
7.0
design
8.0
connectivity
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 27(800), 28(700), 29(700), 30(2300), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat4 150/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, March |
| Status | Available. Released 2016, March |
BODY | |
| Dimensions | 240 x 169.5 x 6.1 mm (9.45 x 6.67 x 0.24 in) |
| Weight | 437 g (Wi-Fi) / 444 g (LTE) (15.41 oz) |
| SIM | Nano-SIM, eSIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 9.7 inches, 291.4 cm2 (~71.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~264 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | iOS 9.3.2, upgradable to iPadOS 13.1.2 |
| Chipset | Apple A9X (16 nm) |
| CPU | Dual-core 2.16 GHz (Twister) |
| GPU | PowerVR Series 7 (12-core graphics) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 2GB RAM, 128GB 2GB RAM, 256GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.2, 29mm (standard), 1/3", 1.22µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Face detection, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.2, 31mm (standard) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS (Wi‑Fi + Cellular model only)"; |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, compass, barometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 7306 mAh battery (27.9 Wh) |
MISC | |
| Colors | Silver, Gold, Space Gray, Rose Gold |
| Models | A1673, A1674, A1675 |
| Price | About 760 USD |
● Questions about this phone
When was the Apple iPad Pro 9.7 (2016) released?
The Apple iPad Pro 9.7 (2016) was announced 2016, March.
What is the Apple iPad Pro 9.7 (2016)'s display size?
The Apple iPad Pro 9.7 (2016) has a 9.7 inches display with 1536 x 2048 pixels resolution.
How much RAM does the Apple iPad Pro 9.7 (2016) have?
The Apple iPad Pro 9.7 (2016) comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Apple iPad Pro 9.7 (2016) have?
The Apple iPad Pro 9.7 (2016) is available with 32GB / 2GB / 128GB / 256GB of internal storage.
What camera does the Apple iPad Pro 9.7 (2016) have?
The Apple iPad Pro 9.7 (2016) features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Apple iPad Pro 9.7 (2016) battery capacity?
The Apple iPad Pro 9.7 (2016) has a 7306 mAh battery.
Does the Apple iPad Pro 9.7 (2016) support 5G?
No, the Apple iPad Pro 9.7 (2016) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Apple iPad Pro 9.7 (2016) run?
The Apple iPad Pro 9.7 (2016) runs iOS 9.3.2.
What is AppsApk's rating for the Apple iPad Pro 9.7 (2016)?
AppsApk's editorial team rates the Apple iPad Pro 9.7 (2016) at 7.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN