Asus Zenfone Go ZB551KL
6.3/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3010 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Asus Zenfone Go ZB551KL is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.6 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 3010 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Asus Zenfone Go ZB551KL at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
5.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - Global , LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850) - India |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, April |
| Status | Available. Released 2016, May |
BODY | |
| Dimensions | 151 x 76.9 x 10.7 mm (5.94 x 3.03 x 0.42 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8928 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.6 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP or 13 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3010 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Charcoal Black, Pearl White, Lake Blue, Glacier Gray, Sheer Gold, Glamour Red, Floral Pink, Silver Blue |
| Models | X013D, X013DC, X013DA |
| Price | 165 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone Go ZB551KL released?
The Asus Zenfone Go ZB551KL was announced 2016, April.
What is the Asus Zenfone Go ZB551KL's display size?
The Asus Zenfone Go ZB551KL has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone Go ZB551KL have?
The Asus Zenfone Go ZB551KL comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone Go ZB551KL have?
The Asus Zenfone Go ZB551KL is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone Go ZB551KL have?
The Asus Zenfone Go ZB551KL features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP or 13 MP.
What is the Asus Zenfone Go ZB551KL battery capacity?
The Asus Zenfone Go ZB551KL has a 3010 mAh battery.
Does the Asus Zenfone Go ZB551KL support 5G?
No, the Asus Zenfone Go ZB551KL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone Go ZB551KL run?
The Asus Zenfone Go ZB551KL runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone Go ZB551KL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone Go ZB551KL at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.