Asus Zenfone 4 Max Pro ZC554KL
7.3/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera16 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 7
Sponsored
The Asus Zenfone 4 Max Pro ZC554KL is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 chipset, a 16 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 7. AppsApk rates the Asus Zenfone 4 Max Pro ZC554KL at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, August |
| Status | Available. Released 2017, September |
BODY | |
| Dimensions | 154 x 76.9 x 8.9 mm (6.06 x 3.03 x 0.35 in) |
| Weight | 181 g (6.38 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7 (Nougat); ZenUI 4 |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED |
| Single | 16 MP, f/2.0, 18mm |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W Power Bank/Reverse charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Deepsea Black, Sunlight Gold, Rose Pink |
| Price | About 251 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone 4 Max Pro ZC554KL released?
The Asus Zenfone 4 Max Pro ZC554KL was announced 2017, August.
What is the Asus Zenfone 4 Max Pro ZC554KL's display size?
The Asus Zenfone 4 Max Pro ZC554KL has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone 4 Max Pro ZC554KL have?
The Asus Zenfone 4 Max Pro ZC554KL is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone 4 Max Pro ZC554KL have?
The Asus Zenfone 4 Max Pro ZC554KL is available with 32GB / 2GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone 4 Max Pro ZC554KL have?
The Asus Zenfone 4 Max Pro ZC554KL features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Asus Zenfone 4 Max Pro ZC554KL battery capacity?
The Asus Zenfone 4 Max Pro ZC554KL has a 5000 mAh battery.
Does the Asus Zenfone 4 Max Pro ZC554KL support 5G?
No, the Asus Zenfone 4 Max Pro ZC554KL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone 4 Max Pro ZC554KL run?
The Asus Zenfone 4 Max Pro ZC554KL runs Android 7 (full: Android 7 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone 4 Max Pro ZC554KL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone 4 Max Pro ZC554KL at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.