AT&T Mustang
2.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2007Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- DisplayTFT · 2.2 inches
- Camera1.3 MP
- Memory—
- Battery1320 mAh
- OSWindows Mobile 6 Standard
Sponsored
The AT&T AT&T Mustang is a smartphone by AT&T announced 2007. Key specs include a Marvell Bulverde 416 MHz chipset, a 1.3 MP main camera, and a 1320 mAh battery. AppsApk rates the AT&T AT&T Mustang at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | HSPA 1.8 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2007, October. Released 2007, October |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 102 x 50 x 19.9 mm (4.02 x 1.97 x 0.78 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Size | TFT, 256K colors |
| Resolution | 2.2 inches, 15.0 cm2 (~29.4% screen-to-body ratio) |
| Protection | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Windows Mobile 6 Standard |
| CPU | Marvell Bulverde 416 MHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 64MB RAM, 128MB ROM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 1.3 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2, A2DP |
| GPS | No |
| USB | 1.1 |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 1320 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
● Questions about this phone
When was the AT&T Mustang released?
The AT&T Mustang was announced 2007, October. Released 2007, October.
What is the AT&T Mustang's display size?
The AT&T Mustang has a TFT display with 2.2 inches resolution.
What camera does the AT&T Mustang have?
The AT&T Mustang features a 1.3 MP main camera. Specifications: 1.3 MP.
What is the AT&T Mustang battery capacity?
The AT&T Mustang has a 1320 mAh battery.
Does the AT&T Mustang support 5G?
No, the AT&T Mustang does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the AT&T Mustang run?
The AT&T Mustang runs Windows Mobile 6 Standard.
What is AppsApk's rating for the AT&T Mustang?
AppsApk's editorial team rates the AT&T Mustang at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.