AT&T Quickfire
2.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2008Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display2.8 inches · 240×320
- Camera1.3 MP
- Memory—
- Battery1200 mAh
- OS—
Sponsored
The AT&T AT&T Quickfire is a smartphone by AT&T announced 2008. Key specs include a 2.8 inches display, a 1.3 MP main camera, and a 1200 mAh battery. AppsApk rates the AT&T AT&T Quickfire at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2008, November. Released 2008, November |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 109 x 56 x 18 mm (4.29 x 2.20 x 0.71 in) |
| Weight | 136 g (4.80 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~39.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 29MB |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 1.3 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | Proprietary |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray, Green, Orange |
● Questions about this phone
When was the AT&T Quickfire released?
The AT&T Quickfire was announced 2008, November. Released 2008, November.
What is the AT&T Quickfire's display size?
The AT&T Quickfire has a 2.8 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the AT&T Quickfire have?
The AT&T Quickfire features a 1.3 MP main camera. Specifications: 1.3 MP.
What is the AT&T Quickfire battery capacity?
The AT&T Quickfire has a 1200 mAh battery.
Does the AT&T Quickfire support 5G?
No, the AT&T Quickfire does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What is AppsApk's rating for the AT&T Quickfire?
AppsApk's editorial team rates the AT&T Quickfire at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.