Chea JMS-110
2.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2004Cancelled
- NetworkGSM
- Display— · 128×128
- CameraNo
- Memory—
- Battery720 mAh
- OS—
Sponsored
The Chea JMS-110 is a smartphone announced 2004. A 720 mAh battery. AppsApk rates the Chea JMS-110 at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 2004, Q1 |
| Status | Cancelled |
BODY | |
| Dimensions | 50.3 x 94 x 24 mm (1.98 x 3.70 x 0.94 in) |
| Weight | 77 g (2.72 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | CSTN, 256 colors |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio |
MEMORY | |
| Card slot | No |
MAIN CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 720 mAh battery |
● Questions about this phone
When was the Chea JMS-110 released?
The Chea JMS-110 was announced 2004, Q1.
What is the Chea JMS-110 battery capacity?
The Chea JMS-110 has a 720 mAh battery.
Does the Chea JMS-110 support 5G?
No, the Chea JMS-110 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Chea JMS-110?
AppsApk's editorial team rates the Chea JMS-110 at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.