HTC Panache
2.3/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2011Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.8 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory8 GB
- Battery1400 mAh
- OSAndroid 2.3
Sponsored
The HTC Panache is a smartphone announced 2011. Key specs include a 3.8 inches display, up to 8GB storage, a 1.0 GHz Scorpion chipset, a 5 MP main camera, a 1400 mAh battery, and runs Android 2.3. AppsApk rates the HTC Panache at 2.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 1700 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/2 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, June. Released 2011, July |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 122.2 x 62.5 x 11.1 mm (4.81 x 2.46 x 0.44 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.8 inches, 41.1 cm2 (~53.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~246 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread); Sense UI 2 |
| Chipset | Qualcomm MSM8255 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 8 GB included |
| Internal | 8GB (1.2GB user available), 768MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA videocall camera |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 220 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Panache released?
The HTC Panache was announced 2011, June. Released 2011, July.
What is the HTC Panache's display size?
The HTC Panache has a 3.8 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the HTC Panache have?
The HTC Panache is available with 8GB / 2GB of internal storage.
What camera does the HTC Panache have?
The HTC Panache features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC Panache battery capacity?
The HTC Panache has a 1400 mAh battery.
Does the HTC Panache support 5G?
No, the HTC Panache does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Panache run?
The HTC Panache runs Android 2.3 (full: Android 2.3 (Gingerbread)).
What is AppsApk's rating for the HTC Panache?
AppsApk's editorial team rates the HTC Panache at 2.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.