Huawei P10 Lite
3.9/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera12 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Huawei P10 Lite is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.2 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) chipset, a 12 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Huawei P10 Lite at 3.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
4.0
design
3.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, February |
| Status | Available. Released 2017, March |
BODY | |
| Dimensions | 146.5 x 72 x 7.2 mm (5.77 x 2.83 x 0.28 in) |
| Weight | 146 g (5.15 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo); EMUI 8 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 658 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T830 MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM (HK) |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.2, 1/2.8", 1.25µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0, AF |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot (Western Europe, Korea) , Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot (ROW) |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (WAS-LX1A, WAS-LX1) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Pearl White, Graphite Black, Platinum Gold, Sapphire Blue |
| Models | WAS-LX1, WAS-LX2, WAS-LX3, WAS-LX1A, WAS-LX2J, WAS-L03T, WAS-AL00, WAS-TL10 |
| Price | 254 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei P10 Lite released?
The Huawei P10 Lite was announced 2017, February.
What is the Huawei P10 Lite's display size?
The Huawei P10 Lite has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei P10 Lite have?
The Huawei P10 Lite is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Huawei P10 Lite have?
The Huawei P10 Lite is available with 32GB / 3GB / 4GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Huawei P10 Lite have?
The Huawei P10 Lite features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Huawei P10 Lite battery capacity?
The Huawei P10 Lite has a 3000 mAh battery.
Does the Huawei P10 Lite support 5G?
No, the Huawei P10 Lite does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei P10 Lite run?
The Huawei P10 Lite runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Huawei P10 Lite?
AppsApk's editorial team rates the Huawei P10 Lite at 3.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.