Huawei Y6
4.9/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2200 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Huawei Y6 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2200 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Huawei Y6 at 4.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
3.0
display
5.0
design
7.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 - SCL-TL00H , GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 - SCL-CL00, SCL-AL00 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - SCL-AL00 , TD-SCDMA - SCL-TL00H |
| 4G bands | LTE band 38(2600), 39(1900), 40(2300) - SCL-TL00H , LTE band 1(2100), 3(1800), 41(2500) - SCL-CL00 , LTE band 1(2100), 3(1800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - SCL-AL00 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, July |
| Status | Available. Released 2015, July |
BODY | |
| Dimensions | 143.5 x 72.1 x 8.5 mm (5.65 x 2.84 x 0.33 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop), EMUI 3.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 8GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black, Gold |
| Models | SCC-U21, SCL-U31, SCL-L21, SCL-L01, SCL-L04, SCL-AL00 |
| Price | 99 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Y6 released?
The Huawei Y6 was announced 2015, July.
What is the Huawei Y6's display size?
The Huawei Y6 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Y6 have?
The Huawei Y6 is available with 1 GB or 2 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Y6 have?
The Huawei Y6 is available with 8GB / 1GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Huawei Y6 have?
The Huawei Y6 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Huawei Y6 battery capacity?
The Huawei Y6 has a 2200 mAh battery.
Does the Huawei Y6 support 5G?
No, the Huawei Y6 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Huawei Y6 run?
The Huawei Y6 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop), EMUI 3.1).
What is AppsApk's rating for the Huawei Y6?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Y6 at 4.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.