Huawei nova 5
7.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.39 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Huawei nova 5 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.39 inches display, 8 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (2x2.27 GHz Cortex-A76 & 6x1.88 GHz Cortex-A55) chipset, a 48 MP main camera, a 3500 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Huawei nova 5 at 7.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
8.0
camera
8.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 19(800), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, June |
| Status | Available. Released 2019, June |
BODY | |
| Dimensions | 157.4 x 74.8 x 7.3 mm (6.20 x 2.94 x 0.29 in) |
| Weight | 171 g (6.03 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.39 inches, 100.2 cm2 (~85.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) DCI-P3 108% |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie), EMUI 9.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 810 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.27 GHz Cortex-A76 & 6x1.88 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MP6 |
MEMORY | |
| Card slot | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Quad | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF 16 MP, f/2.2, (wide) 2 MP, f/2.4, 27mm (wide) dedicated macro camera 2 MP, f/2.4, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 32 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 40W (85% in 30 min) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Purple, Green |
| Models | SEA-AL00, SEA-TL00 |
| Price | 396 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei nova 5 released?
The Huawei nova 5 was announced 2019, June.
What is the Huawei nova 5's display size?
The Huawei nova 5 has a 6.39 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei nova 5 have?
The Huawei nova 5 comes with 8 GB of RAM.
How much storage does the Huawei nova 5 have?
The Huawei nova 5 is available with 128GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Huawei nova 5 have?
The Huawei nova 5 features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Huawei nova 5 battery capacity?
The Huawei nova 5 has a 3500 mAh battery.
Does the Huawei nova 5 support 5G?
No, the Huawei nova 5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei nova 5 run?
The Huawei nova 5 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie), EMUI 9.1).
What is AppsApk's rating for the Huawei nova 5?
AppsApk's editorial team rates the Huawei nova 5 at 7.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.