Huawei Mate S
4.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2700 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Huawei Mate S is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz & 4x1.5 GHz) chipset, a 13 MP main camera, a 2700 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Huawei Mate S at 4.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
5.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
4.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / TD-SCDMA - CRR-UL00 , HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - CRR-L09 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 17(700), 20(800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - CRR-UL00 , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 2526, 28(700), 40(2300) - CRR-L09 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, October |
BODY | |
| Dimensions | 149.8 x 75.3 x 7.2 mm (5.90 x 2.96 x 0.28 in) |
| Weight | 156 g (5.50 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow); EMUI 3.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 935 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz & 4x1.5 GHz) |
| GPU | Mali-T628 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM, 128GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, 28mm (wide), 1/2.6", AF, OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP, f/2.4, 26mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (market dependant) |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable 2700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Luxurious Gold, Mystic Champagne, Titanium Grey |
| Models | CRR-UL00, CRR-L09 |
| Price | 386 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Mate S released?
The Huawei Mate S was announced 2015, September.
What is the Huawei Mate S's display size?
The Huawei Mate S has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Mate S have?
The Huawei Mate S comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Mate S have?
The Huawei Mate S is available with 32GB / 3GB / 64GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Huawei Mate S have?
The Huawei Mate S features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Huawei Mate S battery capacity?
The Huawei Mate S has a 2700 mAh battery.
Does the Huawei Mate S support 5G?
No, the Huawei Mate S does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Mate S run?
The Huawei Mate S runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Mate S?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Mate S at 4.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN