LeEco Le Pro3 Elite
5.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4070 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The LeEco Le Pro3 Elite is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) chipset, a 16 MP main camera, a 4070 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the LeEco Le Pro3 Elite at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
4.0
design
6.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, March |
| Status | Available. Released 2017, March |
BODY | |
| Dimensions | 151.4 x 73.9 x 7.5 mm (5.96 x 2.91 x 0.30 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~74.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow); eUI 5.8 |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm) |
| CPU | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 1/2.8", 1.12µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, 1/3.2", 1.4µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No Dolby Atmos sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4070 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Rose gold, gold, silver, gray |
| Models | LEX722 |
| Price | About 311 USD |
● Questions about this phone
When was the LeEco Le Pro3 Elite released?
The LeEco Le Pro3 Elite was announced 2017, March.
What is the LeEco Le Pro3 Elite's display size?
The LeEco Le Pro3 Elite has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the LeEco Le Pro3 Elite have?
The LeEco Le Pro3 Elite is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the LeEco Le Pro3 Elite have?
The LeEco Le Pro3 Elite is available with 32GB / 4GB / 64GB / 6GB of internal storage.
What camera does the LeEco Le Pro3 Elite have?
The LeEco Le Pro3 Elite features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the LeEco Le Pro3 Elite battery capacity?
The LeEco Le Pro3 Elite has a 4070 mAh battery.
Does the LeEco Le Pro3 Elite support 5G?
No, the LeEco Le Pro3 Elite does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the LeEco Le Pro3 Elite run?
The LeEco Le Pro3 Elite runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the LeEco Le Pro3 Elite?
AppsApk's editorial team rates the LeEco Le Pro3 Elite at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN