LeEco Le Pro3
5.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4070 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The LeEco Le Pro3 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core (2x2.35 GHz Kryo & 2x2.0 GHz Kryo) chipset, a 16 MP main camera, a 4070 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the LeEco Le Pro3 at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, September |
| Status | Available. Released 2016, October |
BODY | |
| Dimensions | 151.4 x 73.9 x 7.5 mm (5.96 x 2.91 x 0.30 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) Single nanoSIM for US model |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 82.6 cm2 (~73.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~403 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow); eUI 5.8 |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 821 (14 nm) |
| CPU | Quad-core (2x2.35 GHz Kryo & 2x2.0 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 1/2.8", 1.12µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, 1/3.2", 1.4µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No Dolby Atmos sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4070 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Rose gold, gold, silver, gray |
| Models | LEX720, LEX727 |
| Price | About 367 USD |
● Questions about this phone
When was the LeEco Le Pro3 released?
The LeEco Le Pro3 was announced 2016, September.
What is the LeEco Le Pro3's display size?
The LeEco Le Pro3 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the LeEco Le Pro3 have?
The LeEco Le Pro3 is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the LeEco Le Pro3 have?
The LeEco Le Pro3 is available with 32GB / 4GB / 64GB / 6GB of internal storage.
What camera does the LeEco Le Pro3 have?
The LeEco Le Pro3 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the LeEco Le Pro3 battery capacity?
The LeEco Le Pro3 has a 4070 mAh battery.
Does the LeEco Le Pro3 support 5G?
No, the LeEco Le Pro3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the LeEco Le Pro3 run?
The LeEco Le Pro3 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the LeEco Le Pro3?
AppsApk's editorial team rates the LeEco Le Pro3 at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.