LeEco Le Max 2
6.4/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.7 inches · 1440×2560
- Camera21 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3100 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The LeEco Le Max 2 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.7 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) chipset, a 21 MP main camera, a 3100 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the LeEco Le Max 2 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - X821 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 20(800), 25(1900), 26(850), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - X821 |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, April |
| Status | Available. Released 2016, May |
BODY | |
| Dimensions | 156.8 x 77.6 x 8 mm (6.17 x 3.06 x 0.31 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~73.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~515 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow); eUI 5.6 |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm) |
| CPU | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps, 720p@120fps |
| Single | 21 MP, f/2.0, 1/2.4", PDAF, OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz audio Dolby Atmos sound Active noise cancellation with dedicated |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W: (Quick Charge 2.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Rose gold, gold, silver, gray |
| Models | Le X821, Le X829, Le X820, LEX820, LEX821, LEX829 |
| Price | About 389 USD |
● Questions about this phone
When was the LeEco Le Max 2 released?
The LeEco Le Max 2 was announced 2016, April.
What is the LeEco Le Max 2's display size?
The LeEco Le Max 2 has a 5.7 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the LeEco Le Max 2 have?
The LeEco Le Max 2 is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the LeEco Le Max 2 have?
The LeEco Le Max 2 is available with 32GB / 4GB / 64GB / 6GB of internal storage.
What camera does the LeEco Le Max 2 have?
The LeEco Le Max 2 features a 21 MP main camera. Specifications: 21 MP.
What is the LeEco Le Max 2 battery capacity?
The LeEco Le Max 2 has a 3100 mAh battery.
Does the LeEco Le Max 2 support 5G?
No, the LeEco Le Max 2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the LeEco Le Max 2 run?
The LeEco Le Max 2 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the LeEco Le Max 2?
AppsApk's editorial team rates the LeEco Le Max 2 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.