LeEco Le 1s
6.4/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The LeEco Le 1s is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the LeEco Le 1s at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, February |
| Status | Available. Released 2016, February |
BODY | |
| Dimensions | 151.1 x 74.2 x 7.6 mm (5.95 x 2.92 x 0.30 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~74.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) - LeEco Le 1s Eco |
| Chipset | Mediatek MT6795 Helio X10 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR G6200 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby audio DTS sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector (MHL2 TV-out) |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Silver, Gray |
| Models | Le X507, Le X509, Letv X500 |
| Price | About 233 USD |
● Questions about this phone
When was the LeEco Le 1s released?
The LeEco Le 1s was announced 2016, February.
What is the LeEco Le 1s's display size?
The LeEco Le 1s has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the LeEco Le 1s have?
The LeEco Le 1s comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the LeEco Le 1s have?
The LeEco Le 1s is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the LeEco Le 1s have?
The LeEco Le 1s features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LeEco Le 1s battery capacity?
The LeEco Le 1s has a 3000 mAh battery.
Does the LeEco Le 1s support 5G?
No, the LeEco Le 1s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LeEco Le 1s run?
The LeEco Le 1s runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow) - LeEco Le 1s Eco).
What is AppsApk's rating for the LeEco Le 1s?
AppsApk's editorial team rates the LeEco Le 1s at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.