Lenovo Z5 Pro
7.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.39 inches · 1080×2340
- Camera16 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3350 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Lenovo Z5 Pro is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.39 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (2x2.2 GHz 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) chipset, a 3350 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Lenovo Z5 Pro at 7.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
8.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, November |
| Status | Available. Released 2018, November |
BODY | |
| Dimensions | 155.1 x 73 x 9.3 mm (6.11 x 2.87 x 0.37 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.39 inches, 100.2 cm2 (~88.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); ZUI 10 |
| Chipset | Qualcomm SDM710 Snapdragon 710 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| GPU | Adreno 616 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 16 MP, f/1.8, 1/2.6", 1.22µm, PDAF 24 MP, 1/2.8", 0.9µm"; |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | Manual pop-up 16 MP, f/2.2 Manual pop-up 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Infrared face recognition, fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3350 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | L78031 |
| Price | 330 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Z5 Pro released?
The Lenovo Z5 Pro was announced 2018, November.
What is the Lenovo Z5 Pro's display size?
The Lenovo Z5 Pro has a 6.39 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Z5 Pro have?
The Lenovo Z5 Pro comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Z5 Pro have?
The Lenovo Z5 Pro is available with 64GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Z5 Pro have?
The Lenovo Z5 Pro features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Lenovo Z5 Pro battery capacity?
The Lenovo Z5 Pro has a 3350 mAh battery.
Does the Lenovo Z5 Pro support 5G?
No, the Lenovo Z5 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Z5 Pro run?
The Lenovo Z5 Pro runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Z5 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Z5 Pro at 7.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.