Lenovo P780
4.6/ 10
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Lenovo P780 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Lenovo P780 at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, June. Released 2013, June |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 143 x 73 x 10 mm (5.63 x 2.87 x 0.39 in) |
| Weight | 176 g (6.21 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6589 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM, 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 3.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 208 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo P780 released?
The Lenovo P780 was announced 2013, June. Released 2013, June.
What is the Lenovo P780's display size?
The Lenovo P780 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo P780 have?
The Lenovo P780 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo P780 have?
The Lenovo P780 is available with 4GB / 1GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Lenovo P780 have?
The Lenovo P780 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Lenovo P780 battery capacity?
The Lenovo P780 has a 4000 mAh battery.
Does the Lenovo P780 support 5G?
No, the Lenovo P780 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Lenovo P780 run?
The Lenovo P780 runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo P780?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo P780 at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.