Lenovo S5 Pro GT
7.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.2 inches · 1080×2246
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Lenovo S5 Pro GT is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.2 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) chipset, a 3500 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Lenovo S5 Pro GT at 7.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat9 450/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, December |
| Status | Available. Released 2018, December |
BODY | |
| Dimensions | 154.5 x 75.5 x 7.7 mm (6.08 x 2.97 x 0.30 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 96.9 cm2 (~83.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2246 pixels, 18.7:9 ratio (~402 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); ZUI 10 |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) |
| GPU | Adreno 512 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 1/2.9", 1.25µm, PDAF 20 MP, f/2.6, 2x optical zoom" |
SELFIE CAMERA | |
| Dual | 20 MP, f/2.0, 1/2.8", 1.0µm 8 MP" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Infrared face recognition, fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 2A/9V 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Blue |
| Models | L58091 |
| Price | 220 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo S5 Pro GT released?
The Lenovo S5 Pro GT was announced 2018, December.
What is the Lenovo S5 Pro GT's display size?
The Lenovo S5 Pro GT has a 6.2 inches display with 1080 x 2246 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo S5 Pro GT have?
The Lenovo S5 Pro GT is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo S5 Pro GT have?
The Lenovo S5 Pro GT is available with 64GB / 4GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Lenovo S5 Pro GT have?
The Lenovo S5 Pro GT features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Lenovo S5 Pro GT battery capacity?
The Lenovo S5 Pro GT has a 3500 mAh battery.
Does the Lenovo S5 Pro GT support 5G?
No, the Lenovo S5 Pro GT does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo S5 Pro GT run?
The Lenovo S5 Pro GT runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo S5 Pro GT?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo S5 Pro GT at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.