LG K50
7.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.26 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The LG K50 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.26 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 3500 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the LG K50 at 7.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
8.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/75 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, August |
BODY | |
| Dimensions | 161.3 x 77 x 8.7 mm (6.35 x 3.03 x 0.34 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) , MIL-STD-810G compliant |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.26 inches, 97.8 cm2 (~78.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~269 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, f/2.2, 26mm (wide), PDAF 2 MP, f/2.4 depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes DTS: X Surround Sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Aurora Black, Moroccan Blue, Platinum Gray |
| Models | LMX520BMW, LMX520EMW |
| Price | About 197 USD |
● Questions about this phone
When was the LG K50 released?
The LG K50 was announced 2019, February.
What is the LG K50's display size?
The LG K50 has a 6.26 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the LG K50 have?
The LG K50 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the LG K50 have?
The LG K50 is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the LG K50 have?
The LG K50 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG K50 battery capacity?
The LG K50 has a 3500 mAh battery.
Does the LG K50 support 5G?
No, the LG K50 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG K50 run?
The LG K50 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the LG K50?
AppsApk's editorial team rates the LG K50 at 7.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN