LG X venture
6.0/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4100 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The LG X venture is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.2 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 16 MP main camera, a 4100 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the LG X venture at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 20(800), 29(700), 30(2300) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, May |
| Status | Available. Released 2017, May |
BODY | |
| Dimensions | 154 x 75.8 x 9.3 mm (6.06 x 2.98 x 0.37 in) |
| Weight | 166.5 g (5.89 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.9 cm2 (~64.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~423 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat); LG UX 5 |
| Chipset | Qualcomm MSM8940 Snapdragon 435 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W: 50% in 48 min (Quick Charge 2.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Chocolate Brown |
| Models | H700, US701 |
| Price | About 220 USD |
● Questions about this phone
When was the LG X venture released?
The LG X venture was announced 2017, May.
What is the LG X venture's display size?
The LG X venture has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the LG X venture have?
The LG X venture comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the LG X venture have?
The LG X venture is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the LG X venture have?
The LG X venture features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the LG X venture battery capacity?
The LG X venture has a 4100 mAh battery.
Does the LG X venture support 5G?
No, the LG X venture does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG X venture run?
The LG X venture runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the LG X venture?
AppsApk's editorial team rates the LG X venture at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN