LG G5
6.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.3 inches · 1440×2560
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery2800 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The LG G5 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.3 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) chipset, a 2800 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the LG G5 at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) CDMA 800 / 1900 - VS987, US992 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - H850 HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - H830, US992 HSDPA 850 / 1900 / 2100 - H820 CDMA2000 1xEV-DO - VS987 HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - H860N |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) - H850 LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 20(800) - H830 LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 20(800), 29(700), 30(2300) - H820 LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 20(800), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - H860N LTE 2,3,4,5,7,13 - VS987 LTE 2,4,5,12,13,17,25 - US992 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat6 300/50 Mbps or LTE-A Cat9 (3CA) 450/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, February |
| Status | Available. Released 2016, April |
BODY | |
| Dimensions | 149.4 x 73.9 x 7.7 mm (5.88 x 2.91 x 0.30 in) |
| Weight | 159 g (5.61 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.3 inches, 77.4 cm2 (~70.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~554 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo); LG UX 5 UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm) |
| CPU | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Internal | 32GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/60fps, HDR, stereo sound rec. |
| Dual | 16 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.6", Laser AF, 3-axis OIS 8 MP, f/2.4, 9mm, 1/3.6", no AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1/4", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 3.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, color spectrum |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver, Titan, Gold, Pink |
| Models | H860, H850, F700L, VS987, H830, H831, H820, H840, LGLS992, LGUS992, F700S, F700K, RS988, LGAS992 |
| Price | About 329 USD |
● Questions about this phone
When was the LG G5 released?
The LG G5 was announced 2016, February.
What is the LG G5's display size?
The LG G5 has a 5.3 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the LG G5 have?
The LG G5 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the LG G5 have?
The LG G5 is available with 32GB / 4GB of internal storage.
What camera does the LG G5 have?
The LG G5 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the LG G5 battery capacity?
The LG G5 has a 2800 mAh battery.
Does the LG G5 support 5G?
No, the LG G5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the LG G5 run?
The LG G5 runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the LG G5?
AppsApk's editorial team rates the LG G5 at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.