LG G Pad 10.1 LTE
6.3/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE
- Display10.1 inches · 1280×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery8000 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The LG G Pad 10.1 LTE is a tablet announced 2014. Key specs include a 10.1 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 8000 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the LG G Pad 10.1 LTE at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | LTE |
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | LTE band 4(1700/2100), 13(700) |
| Speed | LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, July |
| Status | Available. Released 2014, July |
BODY | |
| Dimensions | 260.9 x 165.9 x 8.9 mm (10.27 x 6.53 x 0.35 in) |
| Weight | 535.8 g (1.18 lb) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~68.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1280 x 800 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0.2 (Lollipop) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, dual mono speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 8000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 298 USD |
● Questions about this phone
When was the LG G Pad 10.1 LTE released?
The LG G Pad 10.1 LTE was announced 2014, July.
What is the LG G Pad 10.1 LTE's display size?
The LG G Pad 10.1 LTE has a 10.1 inches display with 1280 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the LG G Pad 10.1 LTE have?
The LG G Pad 10.1 LTE comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG G Pad 10.1 LTE have?
The LG G Pad 10.1 LTE is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the LG G Pad 10.1 LTE have?
The LG G Pad 10.1 LTE features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the LG G Pad 10.1 LTE battery capacity?
The LG G Pad 10.1 LTE has a 8000 mAh battery.
Does the LG G Pad 10.1 LTE support 5G?
No, the LG G Pad 10.1 LTE does not support 5G. Supported network technologies: LTE.
What operating system does the LG G Pad 10.1 LTE run?
The LG G Pad 10.1 LTE runs Android 5.0 (full: Android 5.0.2 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the LG G Pad 10.1 LTE?
AppsApk's editorial team rates the LG G Pad 10.1 LTE at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.